Żylaki kończyn – opis

Żylaki kończyn dolnych

Operacja żylaków jest wykonywana nie tylko ze względów kosmetycznych. Należy pamiętać że żylaki kończyn dolnych są poważną chorobą, która nieleczona prowadzić może do wielu powikłań, takich jak  zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych lub głębokich, zator tętnicy płucnej, owrzodzenia żylakowe podudzi oraz zespół pozakrzepowy. Żylaki kończyn dolnych leczy się różnymi metodami, decyzję o wyborze właściwego sposobu leczenia podejmuje lekarz wspólnie z pacjentem, po zapoznaniu się z danym przypadkiem.

Sposoby leczenia:

Żylaki kończyn -Skleroterapia  jest doskonałą nieoperacyjną metodą leczenia  (usuwania) żylaków oraz śródskórnych poszerzeń żylnych zwanych potocznie  „pajączkami”. Skleroterapia polega na podaniu do światła żyły  środka obliterującego, który powoduje obkurczenie i zasklepienie uszkodzonych naczyń. Stosuje się nowe skuteczne środki  farmakologiczne. Wstrzyknięcia leku przeprowadzane są za pomocą bardzo cienkich igieł insulinowych. Leczenie poprawia zastosowanie aparatury USG która pozwala ocenić przepływy krwi w niewidocznych naczyniach oraz precyzyjnie podać lek do określonej żyły. Zabieg jest niemal niebolesny, znieczulenie najczęściej jest niepotrzebne. Leczenie prowadzone jest ambulatoryjnie, po zabiegu pacjenci wracają do domu, do swoich codziennych zajęć. Konieczne jest noszenie rajstop uciskowych, unikanie gorących kąpieli, sauny  oraz stosowanie się do innych zaleceń lekarza. Uzyskanie dobrego wyniku wymaga często kilku zabiegów.

Żylaki kończyn – Skleroterapia piankowa  – metoda piankowej obliteracji polega na wstrzyknięciu do żył leku w postaci specjalnie spreparowanej pianki. Taka postać leku powoduje, że nie rozpływa się on w żyle i lepiej przylega do ścian naczyń działając tylko na wybrane żyły. Zabieg wykonuje się pod kontrolą USG. Metodą tą można leczyć także większe żylaki.

Przeciwwskazaniem do skleroterapii jest:  zakrzepica żył głębokich, rozległe zakażenia bakteryjne skóry. Metoda  ta nie jest polecana osobą ze znaczną otyłością  oraz zaawansowaną cukrzycą , niektóre rodzaje nadciśnienia mogą być przeciwwskazaniem.

Powikłania – jak w każdym leczeniu chirurgicznym mogą wystąpić powikłania: uczulenie na środek obli terujący objawiające się wysypką, podanie  leku poza naczynie może powodować ropień aseptyczny skóry lub martwicę, co może zakończyć się powstaniem blizny. Mogą powstać także przebarwienia skóry które ustępują po upływie kilku miesięcy.

Żylaki kończyn – Miniflebektomia metoda polegająca na usuwaniu żylaków poprzez małe nacięcia  w skórze za pomocą haczyków. Uzupełnieniem tej metody jest sklerotroterapia.

 

W metodzie usuwania żylaków laserem chirurg wykonuje jedynie niewielkie nacięcie w okolicy kolana lub łydki, przez które wprowadza cienki światłowód. Światło lasera zamyka zmienione chorobowo żyły. Pacjent bezpośrednio po zabiegu wychodzi do domu.

 

Metoda  tradycyjna- saphenectomia -zaawansowane postacie żylaków kończyn dolnych wymagają leczenia operacyjnego. Zabieg operacyjny jest podstawową metodą leczenia  żylaków kończyn dolnych, gdyż jako jedyny daje możliwości całkowitego wyleczenia choroby  i zwykle skutecznie zapobiega jej nawrotom. Operacja polega na wsunięciu w całości głównej żyły powierzchniowej kończyny dolnej wraz z jej odgałęzieniami oraz dodatkowo usunięcie wszystkich widocznych poszerzonych żył.  Naczynia zmienione żylakowato usuwa się poprzez niewielkie nacięcia skóry. W przypadku niewielkich żylaków stosuje się zabieg bez saphenectomii, w którym nie wsuwa się żyły odpiszczelowej wielkiej, a jedynie przez mikronacięcia skóry wydobywa się wszystkie poszerzone żyły. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub przewodowym.