Rekonstrukcja ścięgna Achillesa

Ścięgno Achillesa łączy mięśnie łydki ze stopą w okolicach  guza  piętowego.  Odgrywa ogromną rolę  w procesach chodu, biegu i skoku. Najczęstsze  urazy to zerwanie całkowite, częściowe. Większość urazów ścięgna wymaga leczenia operacyjnego aby umożliwić wznowienie funkcji stopy.

Całkowicie zerwane ścięgno Achillesa

należy jak najszybciej zszyć operacyjnie – rekonstrukcja ścięgna Achillesa -, odtwarzając właściwą długość i wytrzymałość ścięgna. Po zabiegu staw skokowy jest unieruchomiony na ok. 6 tygodni  w opatrunku gipsowym . Po zdjęciu gipsu konieczna jest  rehabilitacja.

Zachowawcze leczenie zerwania ścięgna Achillesa

połączone z unieruchomieniem wiąże się z wieloma skutkami ubocznymi  jak np. zakrzepowe zapalenie żył czy zrosty ścięgna. U osób poddanych takiej terapii dochodzi często do ponownego zerwania ścięgna. Leczenie zachowawcze nie gwarantuje powrotu do stanu sprzed urazu i pełnej sprawności. Dlatego operacja polecana jest zwłaszcza osobą aktywnym fizycznie.

Częściowe zerwanie

(naderwanie) ścięgna Achillesa goi się z powstaniem blizny, która jest podatna na stany zapalne co powoduje przeciągający się problem.

Wydłużenie ścięgna Achillesa

przyczyną zbyt krótkiego ścięgna Achillesa może być wada wrodzona, stany chorobowe przykurczy, czy też zwiększone napięcia mięśni. W zależności od  lekarza schorzenie można leczyć zachowawczo lub operacyjnie. Operacyjny zabieg wydłużenia  ścięgien….

Zapalenie ścięgna Achillesa

o zapaleniu świadczy ból , który pojawia  się, gdy stajemy na palcach, sztywność nad piętą, zaczerwienienie i opuchlizna.  Leczenie powinno być prowadzone pod kontrolą lekarza ortopedy. Konieczne jest prawidłowe unieruchomienie zmienionej chorobowo okolicy.