Urolog w Meritum Centrum Medycznym, zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób i wad narządów układu moczowego i narządów płciowych męskich.
W budynku znajduje się  szpitalny oddział chirurgiczny w którym wkonujemy zabiegi urologiczne w trybie lecznia szpitalnego jednego dnia.

Co leczy lekarz Urolog

Lekarz Urolog zajmuje się leczeniem chorób i wad narządów układu moczowego i narządów płciowych męskich. Diagnozuje choroby poprzez badania urologiczne, próby czynnościowe układu moczowego, może również pobrać materiał biologiczny do badań. W razie potrzeby wykonuje punkcje i biopsje różnych narządów.

Lekarz Urolog przeprowadza także zabiegi chirurgiczne związane z chorobami układu moczowo-płciowego takie jak: nowotwory, torbiele, zmiany powstałe na skutek wad rozwojowych lub urazu, operacje rekonstrukcyjne, wycinanie lub przeszczep nerki.

Lekarz Urolog zajmuje się również leczeniem pacjentów, u których zdiagnozowano nowotwory łagodne lub stany przedrakowe. Bada i leczy zaburzenia związane z płodnością oraz chorobami związanymi z zaburzeniami hormonalnymi. Leczy choroby weneryczne.

Lekarz Urolog – przebieg wizyty:

Podczas wizyty u Urologa lekarz najpierw zbiera wywiad pytając o występujące objawy, problemy z oddawaniem moczu, jakość strumienia moczu, aktywność seksualną, przyjmowane leki, choroby w rodzinie takie jak nowotwory prostaty, jądra, pęcherza moczowego, problemy naczyniowe np. żylaki powrózka nasiennego. Po zebraniu wywiadu lekarz ocenia wizualnie zmiany na narządach płciowych i wykonuje badanie palpacyjne w celu wykrycia guzków, zgrubień ,bolesności .Następnie w razie potrzeby wykonuje badanie per rectum, aby dokładnie zbadać gruczoł krokowy. Lekarz Urolog może także wykonać badanie USG , które pozwoli na zdiagnozowanie nieprawidłowości w obrębie układu moczowo-płciowego.

Lekarz  Urolog – kiedy przyjść na wizytę?

Każdy mężczyzna po 50 roku życia powinien zgłosić się na badania profilaktyczne do lekarza rodzinnego lub urologa dwa razy do roku. Jeżeli u mężczyzny w rodzinie wystąpiły nowotwory prostaty, powinien zgłosić się do lekarza po 40 roku życia. Przed pierwszą wizytą u Urologa dobrze jest zrobić podstawowe badania laboratoryjne takie jak PSA i ogólne badanie moczu.

Do Lekarza Urologa powinieneś się zgłosić, jeśli masz takie objawy jak:

  • problemy z oddawaniem moczu, zatrzymanie moczu, „popuszczanie moczu”, wrażenie nieopróżnionego do końca pęcherza,
  • krwawienie z cewki moczowej,
  • ból zlokalizowany w podbrzuszu i w okolicach miednicy,
  • ból i ocieplenie jąder, zmiana pozycji jądra z pionowej na poziomą,
  • obecność guzków i zgrubień w pachwinach i na jądrach,
  • poszerzenie i poskręcanie naczyń żylnych widocznych w pachwinach i na worku mosznowym,
  • bolesne długotrwałe erekcje, problemy ze wzwodem.

Do Lekarza Urologa mogą się zgłaszać także kobiety mające problemy z pęcherzem moczowym-nietrzymanie moczu, pęcherz nadreaktywny, wady dróg moczowych.